Powrót do przeszłości

Dawne nazwy naszej wiosk i: Przebor (XII-XIII w.) = idący przez bój; Przeborów (rok 1310). W okresie II Wojny Światowej: Beiwalden = przy lasach\borach

 

Przyborowo to wieś w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, w gminie Krobia. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa leszczyńskiego. Przyborowo zamieszkuje 137 osób(dane z 2006 r.). Miejscowość ta pojawia się w źródłach już na początku XIV wieku, w 1310 roku. Swoją nazwę zawdzięcza pierwszym właścicielom pochodzącym z rodu Awdańców Przyborowskich. Przyborowo często jednak przechodziło “z rąk do rąk”. Kolejnymi właścicielami byli m.in. Pasikoń herbu Wczele (herb używany przez sienkiewiczowskiego Zagłobę), w XVI wieku Rakożdalscy, Małachowscy, Lipscy, w XVIII wieku Gorzeńscy, Suchorzewscy, następnie Szczanieccy i Różnowscy. Po roku 1873 Przyborowo wchodziło w skład majętności Sarbinowo należącej do Czartoryskich. Południowa część powiatu gostyńskiego gęsto usiana jest zabytkowymi obiektami. Przykładem typowego domu ziemiańskiego z XIX wieku jest dworek w Przyborowie.


Dworek Czartoryskich (Żółty dworek).


DWOREK CZARTORYSKICH W PRZYBOROWIE

Dworek w Przyborowie nie jest okazały. Zbudowano go w pierwszej połowie XIX wieku. Budynek przebudowano w okresie międzywojennym (po 1920r.) oraz w latach siedemdziesiątych XX wieku. Mimo tych zmian zachował on jednak typowy wygląd ziemiańskiego dworku: wzniesiony na rzucie prostokąta, jednokondygnacyjny z poddaszem, murowany z cegły, lecz na podmurówce z kamienia. Budynek na sklepionych kolebkowo piwnicach z trójbocznym ryzalitem od strony ogrodu. Na osi: sień oraz dawny salon. Wokół dworku znajdują się zabudowania folwarczne z przełomu XIX i XX wieku. W czasie II wojny światowej majątek znalazł się prawdopodobnie w rękach niemieckich. Po ucieczce okupantów hitlerowskich dworek nie wrócił do właścicieli. Wkraczająca na ziemie polskie Armia Czerwona wraz oddanym jej “polskimi” władzami PKWN konfiskowała duże majątki ziemskie. W 1945 roku właścicielem obiektu został miejscowy PGR. Dworek stał się jedną z budowli otoczonego oborami podwórza. Po likwidacji PGR nowy właściciel rozpoczął proces renowacji budynku. Dziś odnowiony budynek z pomalowanymi na żółto ścianami znów wygląda pięknie.

 

 

 

 

 

 

źródło: www.skorupski.neostrada.pl/strona/pal1.html

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 103809 osób.
realizacja 2011: studio fabryka